معرفی اجمالی و فرازهایی از زندگی امیرمؤمنان امام علی علیه السلام

ابو الحسن، علی بن ابی طالب بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف بن قصی بن کلاب، نخستین امام از ائمه اثنی عشر دومین معصوم از چهارده معصوم (ع) و در نظر اهل سنت خلیفه چهارم از خلفای راشدین است.
پدر والامقام آن حضرت ،سید بطحاء حضرت ابو طالب علیه السلام ،و مادر آن حضرت فاطمه بنت اسد بن هاشم بن عبد مناف است بنابراین امام على(ع) از هر دو طرف هاشمى نسب است. فاطمه بنت اسد که نه تنها مادر امیر المؤمنین علیه السلام بود بلکه بعد از وفات عبد المطلب علیه السلام که شش سال یا هشت سال از سن مبارک پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم گذشته بود و آن حضرت به ابوطالب سپرده شده بود فاطمه بنت اسد سلام الله علیها در حق پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم مادری می کرد و همیشه او را بر فرزندان خود مقدم می داشت و همه روزه از آن حضرت علامت نبوت را مشاهده می نمود و پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم آن حضرت را مادرخطاب می کرد( منتخب التواریخ :ص۱۱۳) بطوری که در هنگام فوت فاطمه رسول اکرم صلى الله علیه و آله نیز مانند على علیه السلام بسیار متأثر و متألم بود و شخصا بر جنازه او نماز گزارد و پیراهن خود را بر وى پوشانید.
۲۳سال قبل از هجرت در شهر مکه ودر خانه ی خدا اولین امام مؤمنین و خلیفه الله بلا فصل بعد از رسول الله خاتم النبین صلی الله علیه وآله وسلم ،برادر،پسر عمو،وزیر و داماد او سید الوصین امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام در روز جمعه ۱۳ رجب در بیت الله الحرام ،داخل کعبه معظمه به دنیا آمد ،که قبل از او و بعد از او مولودی در آنجا به دنیا نیامده و نخواهد آمد. در این هنگام که وجود سراپا جودش پای بر این عرصه خاکی نهاده بود، بتهایی که در کعبه بود به صورت به زمین افتادند و آسمان نورانی شد.شیطان فریاد بر آورد:”وای بر بتها و بت پرستان از این فرزند! در این هنگام که آن حضرت داخل کعبه بود ابوطالب علیه السلام در کوچه و بازار صدا می زد:بشارت باد شما را که ولی خدا ظاهر شده است، همان کسی که وصایت به او تمام وکامل می شود. آنچه مهم و ضروری است که جامعه اسلامی، اعم از شیعه و سنی به آن توجه نمایند، راز و فلسفه این ولادت در درون خانه خداوند و کعبه است.حضرت مریم با آن عظمت که به تصریح قرآن معصومه است و فرزند او از پیامبران اولوالعزم بود، وقتی درد زایمان او فرا می رسد، به او دستور داده می شود که محراب و عبادتگاه را ترک گوید و به نقطه دوردستی پناه برد؛( مریم، ۲۳ـ ۲۲٫) چرا که اینجا عبادتگاه است، نه زایشگاه؛ ولی فاطمه بنت اسد را به درون مقدس ترین عبادتگاه، یعنی کعبه فرا می خوانند و با معجزه دیوار شکافته می شود و در برخی منابع آمده که به فاطمه بنت اسد الهام شد که وارد خانه کعبه گردد. (سنه الهدایه، ص۱۲۹)
این ماجرا بسیار به‌جا و شایسته بود که خداى متعال اراده کرد تا پیشواى امامان(ع) در جایى به دنیا آید که قبله مؤمنان است وهمه مسلمانان با هر طواف با محل شکافت کعبه استلام کنند و با پیشوای ولایت، امیر مؤمنان امام علی(ع) تجدید بیعت نمایند. منزه است پروردگارى که هر چه را در جاى خود مى‏‌نهد و او بهترین حاکمان است.