نحوه کاشت و پرورش و هرس و تکثیر گل آدنیوم یا اندیوم یا رز صحرا

گل ادنیوم گیاهی با ساقه های گوشتی و آبدار که در زمان بلوغ و در فواصل خاصی از رشد گل می دهد. گل آدنیوم  به طور کلی به خاطر شکل و فرم جالب و منحصر به فردش و همین طور گلهای زیبا و رنگی که داره محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده، اما با وجود این همه زیبایی از خودش شیره سمی تولید میکنه که بسیار خطرناکه. پس اگه گیاه آدنیوم دارید و تصمیم به هرس کردن این گیاه دارید،یادتون نره از دستکش استفاده کنید. گیاه آدنیوم بخاطر نحوه رشد و شکل برگها مورد بسیار مناسبی برای پرورش بن سای برای علاقه مندان این گیاه هست. برگهای آدنیوم پهن و چرمی هستند و تنه گیاه حالت خاص و جالبی داره. یکی از دلایل جالب بودن این گیاه کلفت و قطور بودن تنه گیاه هست.

به آدنیوم ها چه میزان آب بدهیم؟

از اونجایی که این گیاه هم مثل کاکتوسها آب رو درون بافتهای خودش ذخیره میکنه پس میزان نیازش به آب هم مثل کاکتوسهاست. یعنی باید صبر کنید تا زمانیکه سطح خاک تا عمق سه سانتی متری خشک بشه و بعد از اون به گیاه آب بدید. یادتون باشه اگه به آدنیوم بیش از حد آب بدید مثل کاکتوسها ریشه و ساقه گیاه به سرعت پوسیده میشه و گیاه به سرعت از بین میره. درسته که آبدهی زیاد به گیاه باعث پوسیدگی گیاه میشه اما خشکی خاک گیاه هم باعث رکود و عدم گلدهی گیاه خواهد شد و همینطور تنه گیاه چروکیده و خشک میشه و به دنبال اون برگهای آدنیوم خواهد ریخت.

گیاه آدنیوم به غبار پاشی نیاز داره اما این غبار پاشی شامل برگهای گیاه میشه و نه تنه گیاه. پس روی تنه و ساقه ی گیاه آب نپاشید. شاید بگید توی فصل تابستون و با وجود هوای گرم باید چطور به این گیاه آب داد؟ باید بگم که شما حتی میتونید به گیاهتون هر روز آب مورد نیاز رو برسونید و گیاه رو آبدهی کنید اما باید حتما قبل از آبدهی خاک گیاه رو چک کنید.

تنوع رنگی بالای گلهای آدنیوم

میزان نور مورد نیاز آدنیوم ها

اگه دلتون میخواد گیاه آدنیومتون به گل بنشینه، نور آفتاب رو به گیاهتون برسونید. مکانهای کم نور و آپارتمانی باعث میشه ساقه های گیاه بلند و باریک و علفی شکل بشن و گیاه هم نتونه به گل بنشینه.

 

اگه میگم نور آفتاب رو به گیاهتون برسونید منطورم نور آفتاب کم جون زمستونه نه آفتاب پر قدرت و سوزان تابستون. پس شما در فصل تابستان آدنیومتون رو با کمی فاصله از پنجره جنوبی قرار بدید، بطوری که یکی دوساعت آفتاب به گیاه برسه و در ادامه ی روز هم نور غیر مستقیم رو داشته باشه. که در واقع به این شرایط مکانی، سایه آفتاب میگن. این شرایط بهترین موقعیت برای آدنیوم در فصل تابستان هست. یادتون باشه این گیاه هرچقدر بزرگتر باشه، نیاز نوری بیشتری خواهد داشت. در ضمن با قرار دادن آدنیوم پشت پنجره گیاه به مرورزمان به سمت آفتاب متمایل میشه. پس شما برای جلوگیری از کج شدن گیاه هر هفته گیاه رو ۴۵ درجه بچرخونید.

آدنیومها در شرایط مناسب سایه آفتاب

گلدهی آدنیوم در شرایط نوری مناسب

خاک مورد نیاز آدنیوم

خاک مورد نیاز آدنیوم خاکی سبک با زهکش مناسب هست. اگه علاقه به تهیه خاک برای آدنیومتون دارید، میتونید این خاک رو از مخلوطی از پرلایت و شن و قلوه سنگهای ریز انتخاب کنید. برای کاشت این گیاه از گلدان سرامیکی استفاده کنید.  برای کوددهی این گیاه هم از کود کامل فسفات البته با نصف غلظت ممکن و بصورت ماهانه استفاده کنید.

گلدهی : در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی  میدهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما بایددر دمای زیر ۱۰ به مدت ۲ ماه نگه داری شود تا نیازسرمایی آدنیوم برطرف شود

هرس گل آندیوم : یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه میکنند همین هرس می باشد.بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ(چیدن جوانه انتهایی)آن چند شاخه شده وگلدهی آن افزایش میابد.همچنین میتوان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید میشود گیاه را به گلدهی وادار نمود

تعویض گلدان گل آندیوم : گلدان آندیوم

هر دو سال یکبار در بهار با یک سایز بزگرترو حتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شد

انواع گل آدنیوم یا آندیوم :

ادنیوم اوبسوم آدنیوم پرگل ادنیوم سوازی آدنیوم سومالنس آدنیوم کریسپوم  ادنیوم عربی

 

روش تکثیر ادنیوم : تکثیر ادنیوم به چند روش انجام میشه. تکثیر با بذر و قلمه. البته ممکن است که بعضی ها با روشهایی چون کشت بافت و.. هم انجام بدن اما ما روش اقتصادی و مرسوم در ایران رو خدمتتون بیان می کنیم.

البته باید بیان کرد که این گیاه (ادنیوم) رو پیوند هم میزنن که ما جز روش تکثیر عنوان نمی کنیم .در پیوند زنی ادنیوم این نکته را در نظر میگیرند که واریته ایی که به بیماری ها مقاومتر است را به عنوان پایه و واریته ایی که دارایی گل بهتر و زیباتری است را به عنوان پیوندک انتخاب میکنند که ترکیب این دو باهم یک گیاه همه چی تمام بشود.

بهترین نوع پیوند زدن ادنیوم پیوند اسکنه ایی میباشد.

چند نکته در مورد تکثیر با بذر ادنیوم :

بعد از گل دهی ادنیوم گل ان تبدیل به غلافی لوبیا مانند میشود که کم کم خشک شده و بذر درون ان اماده میشود .شما میتوانید قبل از خشک شدن غلاف انرا با نخ دور پیچ کرده تا غلاف باز نشود و بذر ها ریخته و هدر بروند.

نکته مهم دوم در مورد تکثیر ادنیوم این هستش که حتما دمای محیطی که بذر ادنیوم را کاشته اید رو بالا ببرید . دمای بالای ۲۷ و ۳۰ مطلوب میباشد و جوانه زنی بخوبی صورت میگیرد.

آفات و بیماریها آدنیوم :

در مورد بیماری   اگر از غرقاب شدن وماندابی جلوگیری بشه و در معرض ساعت نور مناسب باشه معمولا بیماری خاصی نداره(البته اگر انها رعایت بشه) و اینها باعث جلوگیری از پوسیدگی ساقه و ریشه میشود .

تغذیه وکود دهی آدنیوم :بونسای ادنیوم چون یک گیاه گلده میباشد دارای تغذیه متفاوتی میباشد و گلدهی ادنیوم باعث مصرف ذخیره اهن خاک میگردد.

بهتر است برای تغذیه وکود دهی آدنیوم از کود مایع حاوی اهن استفاده کرد ودر فصل رشد بصورت ۱۵ روز یکبار اقدام به ابیاری با کود مایع کرد.و اگر علایم کمبود کود اهن را ملاحظه کردید با دوز ۱.۵ در هزار  چند مرتبه بونسای  آدنیوم  تا گل بیشتر و خوشرنگ تری بهتون بده.از کود کریستالون صورتی هم میتوانید برای گل انگیزی استفاده کنین.