نحوه کاشت و نگهداری گیاه فوشیا

نام انگلیسی fuchsia
نام علمی fuchsia hybrida
خانواده onagraceae
اطلاعات کلی :
نام رایج فارسی : آویز ( فوشیا )

نوع : بعضی از انواع آن درختچه ای و بعضی درخت اند ؛ برخی همیشه سبز و برخی دیگر برگریز اند .

خانواده : onagraceae

ارتفاع : اغلب به ارتفاع ۱ متر الی ۴ متر اما استثناء نیز وجود دارد همانند fuchsia excorticata که بومی نیوزلند است و ارتفاع آن ۱۵ الی ۲۰ متر میرسد و درخت محسوب میشود .

رنگ گل : سفید ، قرمز تیره ، آبی ، ارغوانی ، نارنجی ، سفید مایل به زرد

نور : کافی و شدید ( ولی غیر مستقیم )

نیاز آبی : معمولی تا فراوان ( ولی خاک آن نباید باتلاقی شود )

نگهداری : متوسط

گل : به شکل آویز ( گوشواره ای )

برگ : بیضی شکل با لبه دندانه دار به رنگ سبز روشن

میوه : میوه های کوچک در اندازه های ۵ تا ۲۵ میلی متر بوده و به رنگ های قرمز تیره ، سبز_قرمز یا ارغوانی تیره است . میوه های آن سته و دارای تعداد زیادی بذر کوچک اند ‌.

مقاومت : بعضی از ارقام آن مقاوم به سرما

معرفی :گل آویز ( فوشیا ) گیاهی از خانواده گل مغربی یا اوناگراسه می باشد .

این گیاه اکثرا بومی آمریکا جنوبی و مرکزی هستند اما چند گونه از آن نیز در نیوزلند ، هیسپانیولا و تاهیتی و … هستند .

این گیاه بخاطر گل های زیبا و رنگارنگ خود در دنیا بسیار پرطرفدار هستند . این گیاه دارای ۲۰۰ گونه مختلف از گیاهان خزان کننده ، درخت و درختچه ای است . این گیاه دارای گل های آویز رنگارنگی هستند که از اواخر بهار تا اواسط پاییز گل میدهند و دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن می باشد . ساقه های بلند و باریک که بعضی از آن ها خمیده و بعضی صاف اند .
نور : به نور کافی و شدید نیاز دارد به شرط آنکه هوا خنک باشد و بهتر است مستقیم زیر آفتاب قرار نگیرد مخصوصا در وسط روز مواظب اشعه ی مستقیم آفتاب باشید ( توصیه میکنم این گیاه را در تراس یا بالکن ، یکم سمت دیوار که نور مستقیم نخورد ، نگهدارید ) .

اگر میخواهید آن را داخل خانه نگهداری کنید ، پرنورترین پنجره را انتخاب کنید اما تابش نور خورشید در ظهر به علت اشعه ی شدید و مستقیم خورشید مناسب آن نیست و بهتر است در آن زمان پرده را بکشید .
دما :به طور کلی در تابستان دمای ۱۸ درجه و در زمستان ۱۰ درجه نیاز است و عموما بهترین دما برای آن ۱۶ درجه میباشد ( توجه شود هنگامی که درجه حرارت زیاد میشود افزایش رطوبت را فراموش نکنید ) .

برای گلدهی دما نباید از ۲۴ درجه بالاتر برود .
به طور کلی در تابستان دمای ۱۸ درجه و در زمستان ۱۰ درجه نیاز است و عموما بهترین دما برای آن ۱۶ درجه میباشد ( توجه شود هنگامی که درجه حرارت زیاد میشود افزایش رطوبت را فراموش نکنید ) .

برای گلدهی دما نباید از ۲۴ درجه بالاتر برود .
خاک : خاک مناسب آن معمولا مخلوطی از دو سوم خاک قوی متعادل و یک سوم خاک برگ و کود کاملا تجزیه شده دامی میباشد . خاک آن تقریبا باید فضای هوادهی خوبی داشته باشد .

تکثیر :

فوشیا

این گیاه را به دو روش میتوان تکثیر کرد :

۱ – بذر :

بذر آن را میتوان در پاییز برداشت کنید و آن را در بهار در خاک مناسب کاشت و با تنظیم آب و دما و تغذیه مناسب ، گیاه مطلوبی بدست آورد .

۲ – قلمه زدن :

همه ی انواع گل آویز را می توان از طریق قلمه زدن تکثیر کرد .

زمان مناسب برای قلمه زدن این گیاه از اواسط تا اواخر بهار و یا اوایل پاییز می باشد .

برای قلمه زدن باید ساقه برگداری که در آن ها نشانه های گلدهی وجود ندارد ( و یا گل ها را جدا کنید ) و ساقه نه زیاد نرم و نه زیاد سخت شده باشد را انتخاب کرد و به اندازه ۸ – ۱۰ سانتی متر با یک چاقوی تیز به صورت اریب برش دهیم ( از فشرده کردن و آسیب زدن به ساقه بپرهیزید ) سپس قلمه را در بستری با خاکی مخلوط از خاک برگ و شن و در محلی با سایه جزئی و دمایی بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد ، قرار دهید .