توصیه های ضروری به مادران

 

۱- شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد شماست. قسمت اول شیر مادر (آغوز) سرشار از مواد ایمنی بخش است که خوردن آن برای نوزاد بسیار مفید است.
۲-عامل اساسی ترشح و افزایش شیر مادر، مکیدن نوزاد بدون رعایت ساعت و مقررات خاص است. قبل از شیر دادن، دست ها را با صابون و سینه را با آب تمیز نمایید.
۳- در روزهای اول تولد که میزان ترشح شیر کم است، احتیاج نوزاد نیز کم است. با مکیدن مکرر، ترشح شیر برقرار و افزایش خواهد یافت. در صورتی که می خواهید فرزندتان را از شیر محروم نکنید، بدون رعایـت ساعت به نوزاد خود شیر بدهید و مطمئن باشید که شیرتان کافی است و نوزاد گرسنه نخواهد ماند.
۴- پس از هر بار شیر دادن به نوزاد، وی را در حدود ۲۰- ۱۵ دقیقه به حالت قائم  نگهدارید و با ملایمت به پشت او بزنید تا هوای خورده شده را با آروغ زدن بازپس دهد.
۵- در هنگام شیر دادن باید دقیقاً به این عمل توجه کنید که علاوه بر نوک پستان، قسمت هاله نیز در دهان نوزاد قرار گیرد و از قرار گرفتن پستان در جلوی بینی نوزاد ممانعت فرمایید.
۶- نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود نیاز به مصرف آب قند و یا شیر کمکی ندارد، چون استفاده از شیشه و پستانک امکان نگرفتن سینه مادر را به وجود می آورد. اگر واقعاً تصمیم دارید نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنید هیچ چیز به جز شیر مادر و قطره مولتی ویتامین از ۱۵ روزگی به او ندهید.
۷- شیردهی در شب مفید است و باید بر حسب میل نوزاد ادامه یابد.
۸- اجابت مزاج نوزاد سالمی که با شیر مادر تغذیه می شود در حدود ۷- ۶ مرتبه در شبانه روز و قدری نرم تر از عادی است، این کیفیت طبیعی است و نگران وجود اسهال نگردید.
۹- زردی نوزاد پدیده ای است شایع که معمولاً از روز دوم- سوم زندگی به بعد بروز می کند. اگر نوزاد شما در روزهای آینده زرد شد، شیر مادر را قطع نکنید، از داروهای خانگی استفاده نفرمایید و در صورتی که زردی از ناحیه چشم و صورت به نواحی گردن و سینه انتشار یافت برای ارزیابی صحیح آن به طبیب اطفال مراجعه و مشورت فرمایید.
۱۰- برای ختنه در سنین نوزادی معایب و محاسنی شمرده می شود ولی در حال حاضر عقیده غالب محافل پزشکی به نفع انجام ختنه در سنین نوزادی است.
۱۱- حمام یک روز در میان برای حفظ سلامت نوزاد مفید است (حتی قبل از افتادن بند ناف)
۱۲- درجه حرارت اتاق نوزاد را بین ۲۸- ۲۵ درجه نگهدارید و در این حالت لباس نوزاد باید سبک و راحت باشد.
۱۳- از قرار دادن نوزاد در مجاورت بخاری و شوفاژ خودداری کنید.
۱۴-ملاقات افراد مختلف با نوزاد صلاح نیست و در صورتی که مادر برای مراقبت از نوزاد نیاز به کمک داشته باشد، باید این شخص ثابت باشد.
۱۵- از قنداق کردن نوزاد خودداری کنید (حتی به صورت شل و شب ها). هر چه پوشک و کهنه نوزاد بزرگ تر باشد به طوری که پاها بازتر قرار گیرد، بهتر است.
۱۶- تمیز نگهداشتن بند ناف به سلامت نوزاد کمک می کند. بند ناف را با الکل سفید آغشته ننمایید  از گذاشتن هر نوع خمیری یا ماده دیگری روی بند ناف خودداری نمایید.
۱۷- سینه های بعضی از نوزادان به طور طبیعی بزرگ تر از عادیست، این کیفیت خود به خود بهبود می یابد. از ماساژ دادن و فشردن سینه های نوزاد خودداری نمایید.
۱۸- چکاندن شیر در بینی نوزاد مضر است. در صورتی که گرفتگی بینی مزاحم خواب و آسایش نوزاد است، چند قطره محلول سرم فیزیولوژی در بینی نوزاد بچکانید.
۱۹- حتی الامکان پاها و نواحی ادراری تناسلی نوزاد را باز نگهدارید؛ زیرا جریان هوا از سوختگی پوست با ادرار پیشگیری می کند. چرب نگهداشتن نواحی ادراری تناسلی به سلامت پوست کمک می کند.
۲۰-در موارد زیر با طبیب اطفال تماس بگیرید:شیر نخوردن، بیحالی نوزاد، تب، جوش های چرکی پوست، نفخ شدید شکم، استفراغ زیاد، یبوست زیاد، اسهال، ترشح و عفونت ناف، ترشح و عفونت چشم ها، سوختگی نواحی ادرای تناسلی، سرفه و زردی
۲۱- اولین معاینه نوزاد، ۵ روز بعد از ترخیص از بیمارستان توصیه می شود.
۲۲- واکسیناسیون بدو تولد نوزاد در بیمارستان انجام شده است. برای ادامه آن از ۶۰ روزگی به مراکز بهداشتی و یا مطب مراجعه فرمایید.
۲۳- عطسه یک واکنش طبیعی تنفسی برای نوزاد است. از بروز و تعداد آن نگران نباشید؛ اما سرفه یک عکس العمل غیر عادی است و بروز آن مشورت با طبیب را ایجاب می کند.
۲۴- نوزاد را به محافل شلوغ و پرجمعیت نبرید. هر چه محیط زندگی نوزاد خلوت تر باشد، سلامت او کم تر در معرض مخاطره خواهد بود.
۲۵- محل تزریق واکسن BCG (سل) در بازوی نوزاد پس از چند هفته به صورت زخم کوچکی نمودار می شود که نیاز به مراقبت خاصی ندارد.
۲۶- نوزادان دختر در روزهای اول بعد از تولد ممکن است ترشحاتی خونی یا صورتی رنگ از دستگاه تناسلی داشته باشند که جای نگرانی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد.
۲۷- نوزاد وقتی در حد طبیعی شیر مادر می خورد در طی ۲۴ ساعت، ۶- ۵ بار دفع خواهد داشت.