آموزش رایگان ۲۰ بازی شعبده …..

رقص توپ

ابزار: یک توپ پینگ پنگ _ یک تکه طناب که دو سر آن به وسیله نخ نازکی به هم متصل است.

 • توپ را در دهان خود و بین لبها قرار دهید.
 • یک سر طناب را با دست راست و سر دیگر را با دست چپ طوری بگیرید که نخ دیده نشود.
 • شست راست و چپ را بین طناب و نخ قرار دهید تا فاصله ای در حدود ۲ سانتی متر ایجاد شود.
 • سر خود را به آرامی به پایین بیاورید و با احتیاط توپی را که در دهان دارید ( طبق شکل ) مابین طناب و نخ قرار دهید.
 • حالا توپ را روی طناب به حرکت در بیاورید، گاهی به سمت چپ و گاهی به سمت راست.
 • چون تماشاچیان از راز شما بی خبرند، گمان می کنند که توپ روی طناب حرکت می کند و این نمایش برایشان باعث تعجب می گردد.

 

 • خود کار مغناطیسی

  ابزار این بازی فقط یک خودکار بیک است. قبل از اجرا به طوری که کسی متوجه نشود، دو انگشت سبابه و شست خود را با آب دهان خیس کنید؛ سپس در خود کار را چند بار به دور نوک خودکار بچرخانید (شکل ۱) و آن را نزدیک به نوک خودکار کنید ( شکل ۲). کافی است به وسیله دو انگشت مذکور به انتهای در خودکار کمی فشار وارد نمایید تا به طرف نوک خودکار بلغزد، پرتاب شود و روی آن قرار بگیرد (شکل ۳).

 • هنگام اجرا چنین به نظر می رسد که در خودکار از قدرت مغناطیسی برخوردار است.

 

تاول های مرتاض

در جمع دوستان ادعا کنید که می توانید بدون هیچ واهمه ای آتش سیگار را روی انگشت خود بگذارید تا تاول بزند. سپس با آرامش و تبسم در جلوی چشمان حیرت زده دوستان، آتش سیگار را روی انگشت سبابه خود قرار داده و (ظاهراً) یک تاول ایجاد می کنید.

راز : قبل از انجام این نمایش و دور از چشم اطرافیان، سوراخ کلیدی را بین انگشت سبابه و شست بگیرید و آنقدر کلید را فشار دهید تا رَد سوراخ روی انگشت سبابه باقی بماند (شکل ۱و۲). حالا اگر به انگشت سبابه خود نگاه کنیــد (شکل ۴) مثل این است که انگشــت شما تاول زده باشد. هنگام نمایش از اطرافیان فاصله بگیرید و وانمود کنید که آتش سیگار را روی انگشت سبابه تان می گذارید ( شکل ۳). با کمی تمرین می توان قبل از اجرا انگشت را نشان داد که سالم است و بعد …

مثلاً می توانید برای روشن کردن سیگار و به بهانه درآوردن فندک، دست خود را به داخل جیبتان که حاوی کلید است برده و رد سوراخ کلید را روی انگشت خود باقی بگذارید.

 

فکرخوانی با فنجان

شما می توانید نوع سکه ای را که حضار در زیر یک فنجان پنهان کرده اند، مشخص نمائید!

ضمن این که اتاق را ترک می کنید از مهمانان بخواهید سکه ای را به دلخواه در زیر یک فنجان قرار دهند. وقتی به اتاق برمی گردید با نگاهی عمیق و دقیق به فنجان، نوع سکه زیر فنجان را ( ۱۰۰ ریالی _ ۲۵۰ ریالی و . . . ) را اعلام می کنید.

راز : یک همدست در این شعبده بازی به شما کمک می کند. در فرصتی مناسب به دوست خود تعلیم دهید که با توجه به نوع سکه، دسته فنجان را در جهتی خاص نسبت به یک نقطه در اتاق، قرار دهد. مانند: درب ورودی، پنجره، یک تابلو بر روی دیوار و …

برای مثال اگر سکه ۱۰۰ ریالی است، دسته فنجان با زاویه ۴۵ درجه نسبت به پنجره اتاق قرار گیرد.

 

 

ناپدید شدن دستمال

شعبده باز در یک چشم به هم زدن دستمالی را در مشت دست خود ناپدید میکند !؟

ابزار: یک دستمال کوچک ـ مقداری کش نازک و محکم _ یک عدد سنجاق قفلی _ یک توپ پینگ پنگ . قسمتی از توپ را بردارید تا بشکل یک ظرف توخالی در بیاید. سپس یک سر کش را به انتهای توپ و سر دیگر را به سنجاق قفلی گره بزنید ( شکل ۱ ).

سنجاق را طوری پشت کت در زیر شانه چپ وصل کنید که توپ زیر لبه کت و نزدیک به جیب شلوار قرار گیرد. طول کش به باید به اندازه ای باشد که توپ از زیر کت بیرون نزند ( شکل ۲ ).

اجرا: زمانی که دستمال را به تماشاچیان می دهید، با مهارت و در یک زاویه مناسب با دست دیگرتان توپ را در مشت خود قرار دهید و با آرامی دستمال را به طور کامل داخل توپ بگذارید. با گفتن سه شماره با دست دیگر روی مشت خود بزنید و توپ را رها کنید. با این حرکت، توپ با سرعت به زیر کت می رود و دستهای شما خالی می ماند و تماشاچی تصور می کند که توپ ناپدید شده است. اگر با این وسیله خوب تمرین نمایید اشیای دیگری به غیر از دستمال را نیز می توانید ناپدید کنید.

 

 

انگشتر معلق

یک رشته نخ معمولی را در یک محلول آب و نمک ( اشباع شده ) قرار دهید. حدوداً پس از نیم ساعت نخ را بیرون بیاورید و بگذارید خشک شود. حالا آماده هستید تا یک کار خارق العاده را به نمایش در آورید. یک سر نخ را به انگشتر سبک و کم وزن گره بزنید و آویزان نگاه دارید. سپس شعله کبریت را به محل اتصال نخ و حلقه نزدیک کنید. . . نخ می سوزد و تبدیل به خاکستر می شود اما حلقه نمی افتد و خاکستر سوخته نخ هم چنان حلقه را نگه می دارد .

 

عدد تکراری

۱- یک عدد یک رقمی را ( به جز صفر ) انتخاب کنید . مثلاً : ۴

۲- عدد انتخابی را در عدد ۳۷ ضرب کنید. ( ۱۴۸=۳۷*۴ )

۳- حاصل را در عدد ۳ ضرب کنید. ( ۴۴۴=۳*۱۴۸ )

 • مشاهده می کنید که حاصل، همیشه تکرار عدد انتخابی است.

 

اسم نامرئی

از دوست خود بخواهید که اسمش را روی یک تکه کاغذ بنویسد و آنرا آتش بزند تا خاکستر شود. کمی از خاکستر را پشت دست خود بمالید، ناگهان اسم دوستتان بطور شگفت انگیز و جالبی در پشت دستتان نمایان می شود.

راز : دور از چشم دوست خود و قبل از این که بازی را بخواهید شروع کنید، یک حبه قند را در دهان خود بگذارید تا خوب حل شود. سپس نوک خلال دندان یا چوب کبریت تمیزی را با آب قند آغشته کرده، اسم دوستتان را پشت دست خود بنویسید و صبر کنید تا خشک شود. البته این نوشته به صورت نامرئی است. در واقع فقط خود شما از این موضوع با اطلاع هستید و نباید کس دیگری متوجه راز شما بشود. حالا اگر خاکستر سوخته را به پشت دست خود بمالید و ماساژ دهید. نوشته نامرئی ظاهر و باعث تعجب می شود.

 

 

کشی که بریده نمی شود!

ابزار: یک حلقه کش نازک کاملاً نرم _ یک کارت ویزیت _ یک قیچی کُند

حلقه کش را دور کارت بیندازید. سپس کارت را با قیچی از یک طرف به طرف دیگر به گونه ای ببرید که مسیر قیچی عمود بر حلقه کش باشد. کارت دو تکه می شود، بدون آنکه آسیبی به کش برسد!

 

 

 

 لیوان سحر آمیز

ابزار: یک عدد لیوان پلاستیکی از نوع مشبک و شفاف _ یک تکه ورق نازک استیل براق ( هم اندازه با قطر و طول لیوان ) به طوری که وقتی آن را داخل لیوان قرار می دهید، لیوان از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم گردد؛ به جای ورقه استیل می توانید از آینه هم استفاده کنید.

با این لیوان می توانید دست به کارهای عجیب و شگفت انگیزی بزنید. برای مثال در یک طرف لیوان یک دستمال آبی و در طرف دیگر یک دستمال قرمز قرار بدهید و طوری لیوان را در مشت دست بگیرید که فقط یکی از دستمالها دیده شود. حالا با یک حرکت ماهرانه و با چرخاندن لیوان رنگ دستمال را عوض کنید . . . با تهیه این لیوان می توانید بازی های متعددی را اجرا نمایید. از جمله: پاره کرده و سالم نمودن تسبیح ـ ناپدید و ظاهر کردن اشیاء ـ تبدیل کاغذ به اسکناس ـ تبدیل دستمال به شکلات و …

 

 

اسکناس فرمانبردار

یک اسکناس نو و تا نشده را از دوست خود بگیرید و درکف دست خود بخوابانید، سپس ادعا کنید که با نگاه نافذ خود می توانید لبه های اسکناس را به طرف بالا تا کنید . .

.راز : این بازی نیازی به ابزار و تردستی ندارد. کافی است اسکناس را در کف دست خود بخوابانید. بعد از چند لحظه لبه های اسکناس بر اثر گرمای دست آرام آرام به طرف بالا می آیند، بطوری که خودتان هم تعجب خواهید کرد . . . امتحان کنید !

 

 

 

شخیص سن تماشاچیان

از دوست خود بخواهید که دور از چشم شما یک عدد دو رقمی را روی کاغذ نوشته و عدد یک ( ۱ ) را از آن کم کند. حالا باقی مانده را در عدد ۱۰۰ ضرب نموده و بعد سن خود را به آن بیفزاید. سپس عدد ۹

را به حاصل اضافه کرده و در پایان عدد ۱۰۲۰ را از حاصل کم کند و باقی مانده را به شما بگوید.

شما دور از چشم دوستتان، نتیجه را با عدد رمز ( ۱۱۱۱ ) جمع و بلافاصله عدد انتخابی و سن او را اعلام کنید. دو عدد سمت راست سن شخص و عدد سمت چپ عدد انتخابی است.

 

 

 قند شعله ور

اگر شعله کبریت یا فندک را به حبه قند نزدیک کنید، می بینید که حبه قند بر اثر حرارت شعله فقط ذوب می شود. حالا بطور پنهانی به گوشه ای از حبه قند کمی خاکستر سیگار بمالید و شعله کبریت را به آن نزدیک کنید؛ حبه قند شعله ور شده و نور افشانی می کند.

 • این عملیات را با دقت انجام بدهید.
 • بچه ها مواظب باشند.

 

 طناب سالم می شود

شعبده باز طنابی را که بوسیله تماشاچیان از وسط قیچی شده است، دوباره سالم می کند!؟

راز : طنابی بطول یک متر تهیه نمایید. سپس یک تکه طناب کوچک ۱۵ سانتی که دو سر آن به هم دوخته شده را در وسط طناب اصلی قرار دهید. حالا قسمت تا خوردگی دو طناب را طوری در دست خود نگه دارید که یک طناب معمولی به نظر برسد ( شکل ۱ ).

از یک تماشاچی بخواهید که وسط طناب را قیچی کند ( منظور تکه طناب کوچک است ). آنگاه قسمت قیچی شده را در داخل کلاهی که روی میز است بگذارید ( شکل ۲ )؛ زیر لب وردی بخوانید و طناب را سالم به تماشاچیان نشان بدهید.

برای اجرای این بازی باید تمرینات لازم را با دقت و ظرافت انجام دهید تا کسی متوجه تکه طناب کوچک نشود.

 

 

سنجاق در بینی

شعبده باز یک سنجاق قفلی درشت را به تماشاچیان نشان می دهد تا از نزدیک بررسی کنند. سپس سنجاق را از یک طرف بینی خود وارد و از طرف دیگر آن خارج می کند !!!

راز : شعبده باز دو سنجاق از یک نوع و یک اندازه به همراه دارد که یکی از آنها معمولی است ولی نوک سنجاق دیگر لحیم و از وسط بریده شده است. اندازه بریدگی باید به حدی باشد که بینی در آن جای بگیرد.

 

مسلماً در ابتدا و انتهای این تردستی، سنجاق معمولی را می بایست با مهارت تمام با سنجاق دستکاری شده تعویض کرد.

 

 

ـ تله پاتی با مداد رنگی

شعبده باز در جمع تماشاگران اعلام می دارد که می تواند در مورد انتخاب تماشاچیان پیشگویی کند .

شعبده باز پنج عدد مداد با رنگهای مختلف را در مشت خود می گیرد و از یک داوطلب می خواهد که یکی از مدادها را انتخاب و رنگ آن را با صدای بلند اعلام نماید. شعبده باز به غیر از مداد انتخابی، چهار مداد دیگر را یکی یکی از داخل مشت خود بیرون می آورد و می گوید: « من از پیش می دانستم که شما این رنگ مداد را انتخاب می کنید » ! سپس مشت خود را باز کرده و مداد انتخابی را نشان می دهد که یک تکه مقوا به آن وصل شده و روی آن نوشته شده « شما این رنگ را انتخاب خواهید کرد » !

راز : شعبده باز قبل از اجرا، یک تکه مقوا را که رویش نوشته شده است: « شما این رنگ را انتخاب خواهید کرد »، به وسیله کش اسکناس به دور همگی مدادها گره می زند (شکل ۱). هنگام نمایش، مجموع مدادها را طوری در مُشــت خود قرار می دهد که تکه مقوا به چشم نخورد (شکل ۲). بعد از انتخـــاب مداد توسط تماشاچی، شعبده باز با مهارت و ظرافت چهار مداد دیگر را یکی یکی از مشت دست خود بیرون می آورد. با این حساب فقط مداد انتخابی می ماند و تکه مقوایی که به آن وصل شده است (شکل ۳).

 

 

 دستخط ارواح!

با آب لیموی ترش و تازه، نامه ای به دوست خود بنویسید. می بینید که وقتی آب لیمو خشک می شود، نوشته ها نیز محو می گردند.

حالا با یک مداد معمولی در بالای نامه بنویسید: « برای خواندن این نامه باید آن را با گرمای شعله شمع یا اجاق حرارت دهید »، سپس نامه را به آدرس دوستتان ارسال نمایید.

 

 

قطه سرگردان

شعبده باز از یک داوطلب می خواهد تا بوسیله مداد، روی یک حبه قند نقطه ای بزرگ و پر رنگ رسم نماید. آنگاه حبه قند را درون لیوان آب یا چای می اندازد و کف دست داوطلب را ( مطابق شکلهای ۱-۲-۳ ) روی دهانه لیوان قرار می دهد.

 

پس از چند لحظه وقتی که داوطلب دستش را از روی لیوان برمی دارد، نقطه ای را که روی حبه قند ترسیم کرده بود در کف دست خودش مشاهده می کند ( شکل ۴ ).

راز : هنگامی که داودطلب نقطه را با مداد بر روی حبه قند رسم می کند، شعبده باز قند را می گیرد و با مهارت انگشت شست یا سبابه خود با اندکی فشار بر روی نقطه قرار می دهد تا اثر نقطه بر روی انگشت دست به جا بماند ( شکل ۵ ).

بعد از اینکه قند را درون لیوان رها می کند به بهانه اینکه کف دست داوطلب را روی دهانه لیوان بگذارد، با زرنگی تمام انگشت خود را به کف دست داوطلب فشار می دهد ( شکل ۲ ) تا اثر نقطه به کف دست او منتقل شود.

 • فراموش نکنید که از مداد پررنگ مشکی استفاده نمایید.

 

ضربدر کف دست

ابزار: برای اجرای این نمایش جالب فقط نیاز به یک قو طی کبریت دارید.

یک چوب کبریت را آتش زده و بگذارید تا نیمه بسوزد، سپس آنرا خاموش کنید. با چوب کبریت سوخته

پاره خط کوتاهی را در کف دست خود ( دقیقاً در محلی که شکل ۱ نمایش می دهد ) رسم کنید. خطی که می کشید باید پر رنگ باشد. حالا دست خود را مشت کرده و این بار خط دیگری را در پشت دستتان بکشید( شکل ۲ ). پس از چند لحظه خط پشت دست خود را پاک کنید ( شکل ۳ ). حالا مشت خود را باز نمایید. در کف دست شما یک ضربدر دیده می شود ( شکل ۴ ). بله … به همین راحتی!

البته این اتفاق فقط در صورتی خواهد افتاد که پاره خط کف دست را پر رنگ و درست در محل مورد نظر کشیده باشید .

 

 راز سایه ها

یکی از رشته های دیدنی و جالب شعبده بازی، تصویر سازی با سایه دست ها و انگشتان است.

در پایان قصد دارم روش ساخت تعدادی از این اشکال را آموزش دهم.

 

برای اجرای چنین نمایش هایی، می بایست در یک محل تاریک باشید و از یک نور موضعی که فقط به روی دستانتان می تابد استفاده نمایید .