نکات خانه داری و دانستنیها

 

 

اگر نسبت به مواد شوینده حساسیت تنفسی دارید موقع استفاده از آنها حتما از ماسک استفاده کنید.

اگر حساسیت پوستی یا اگزما دارید موقع استفاده از مواد شوینده، دستکش نخی به دستتان بکنید بعد از روی آن دستکش پلاستیکی بپوشید. وقتی کار شستشو تمام شد دستکش نخی را در جایی که هوا بخورد قرار دهید و دستکش پلاستیکی را برعکس کرده و داخل یخچال قرار بدهید.

مسواکهایی را که سه ماه از مصرف آنها میگذرد دور بیندازید چون دیگر قابل استفاده نیستند.

برای تمیز کردن دیوارهای منزل چند روش وجود دارد:

یک تا دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را داخل سطل بریزید و سپس با فشار، آب گرم را روی مایع بگیرید و بعد با تور یا جورابهای نایلونی رنگ پا یا رنگ سفید که به دیوار رنگ ندهد دیوار را شستشو دهید.

اگر دیوار باز هم لک داشته باشد میتوانید به این محلول یک قاشق غذاخوری آمونیاک اضافه کنید.

روش دوم: یک پیمانه آمونیاک + یک چهارم پیمانه جوش شیرین + یک دوم پیمانه سرکه را در سطل آب داغ بریزید و به وسیله آن دیوارهای رنگ روغنی یا کاشی و سرامیک را تمیز کنید.

لکه های مداد رنگی بچه ها را میتوانید به وسیله مسواک کهنه و خمیر دندان پاک کنید.

لکه های مداد آرایشی و مداد شمعی را میتوانید با پنبه آغشته به روغن بچه پاک کنید.

برای پاک کردن لکه از روی آجر میتوانید از یک سمباده یا آجر مشابه استفاده کنید و به آن قسمت بسابید تا لکه کامل پاک شود.

برای پاک کردن ترک سقف به طور موقت میتوانید مقداری چسب مایع را با جوش شیرین مخلوط کنید بعد از مخلوط کردن خمیری به دست می آید که میتوانید با آن این ترکها را ترمیم کنید. اگر دیوار شما رنگی بود میتوانید مقدار رنگ مجاز خوراکی هم به آن اضافه کنید.

اگر کف منزل شما موکت بود میتوانید شامپو فرش را داخل سطلی بریزید و با آب ولرم را با فشار داخل سطل بگیرید تا شامپو کف کند و این کف را روی موکت بکشید و با یک دستمال یا حوله کف را از روی موکت پاک کنید. اگر از تور یا کیسه برای این کار استفاده کنید خیلی بهتر است.

اگر کف پوش شما سرامیک بود میتوانید از آب و صابون استفاده کنید و پس از اینکه آب و صابون را روی سرامیک مالیدید و باز هم لکه باقی ماند میتوانید یک قاشق سرکه را در آب حل کنید و روی لکه بگذارید چند دقیقه بماند و دوباره با آب و صابون محل را بشویید سپس با دستمال مرطوب محل را پاک کنید.

اگر کف پوش شما پارکت است میتوانید برای پاک کردن و برق انداختن پارکت از چای سرد استفاده کنید به این صورت که چای سرد را به اسفنجی آغشته کنید و روی قسمتهای مختلف پارکت یا هر وسیله چوبی بمالید. اگر پارکت شما موقع راه رفتن روی آن صدا میدهد میتوانید روی شیارها و فواصل بین قطعات پارکت پودر تالک بریزید.

برای درخشان کردن شیشه ها میتوانید از سرکه استفاده کنید.

سرکه را داخل اسپری بریزید و بعد از اینکه گرد و غبار شیشه ها را تمیز کردید سرکه را روی شیشه اسپری کنید و دستمال بکشید.

اگر موقع رنگ کردن دیوارها لکه های رنگ روی شیشه ریخته و خشک شده از تیغ برای تمیز کردن آنها استفاده نکنید. میتوانید یک پنبه را آغشته به استون کنید و روی رنگها بمالید تا لکه های رنگ را کاملاً پاک کند.

اگر میخواهید آب هر میوه ای که میگیرید خوشمزه و خوش طعم باشد مقداری آب سیب یا آب پرتقال به آن اضافه کنید.