چند نکته بسیار ضروری در مورد نگهداری کلیه گیاهان در منازل

 

١/ تعویض خاک گیاه ؛

بسیار دیده شده در اثر دیدن کوچکترین مشکلی در گیاه (بیماری، عدم رشد ، زرد شدن یا ریزش برگها وغیره) بلافاصله دستور تعویض خاک گیاه داده میشه …!!!!
تعویض خاک بدترین کار ممکن در هر شرایطی برای یک گیاه محسوب میشه چون شوک به گیاه وارد شده و به همین دلیل طبیعیه که اثارش رو چند روز بعد نشون میده و باعث زودتر خراب شدن گیاه میشه ، فصل تعویض خاک برای گیاهان اپارتمانی اسفند ماه هست ،ضمن اینکه تعویض خاک اصلا کار مناسبی نیست حتی در اسفند ماه ، اگر فکر میکنید که با عوض کردن خاک شما به گیاه کمک می کنید سخت در اشتباهید و در واقع بزرگترین ظلم رو به گیاه انجام میدید ، خاک گیاه با تعویض بلافاصله ریشه ها دچار شوک شده و عکس العمل نشون میدن ، خاک اگر غنی نیست تقویت کنید ، اگر افت داره سم پاشی کنید و افت رو از بین ببرید ، چه دلیل دیگه ای برای تعویض وجود داره ؟!!!
متاسفانه در ایران گیاه هر مشکلی که داره گل فروشی ها سریع دستور تعویض خاک که در واقع همون دستور مرگ گیاه هست رو میدن .
به خصوص در زمان بیماری چون گیاه مریض هست با کوچکترین شوکی حتما از بین خواهد رفت .
در گلخانه ها در صورت نیاز تعویض گلدان به گلدان بزرگتر ، چند روز به گیاه اب نمیدن تا خاک خشک بشه تا بتونند خاک رو غالبی در بیارند و در گلدان بزرگتر گذاشته و دورش خاک جدید بریزند ، به دلیل اینکه به ریشه هوا نخوره ،،، هوا رسیدن به ریشه چنان شوکی به گیاه وارد می کنه که تا چند روز نمی تونه مواد غذایی و اب جذب کنه ، و حتی در تکرار و مدت زمان طولانی منجر به مرگ ریشه میشه .
می تونید امتحان کنید ، یک گل رو از خاک در بیارید و ببینید ریشه کاملا سفید هست درست بعد از چند ساعت که در معرض هوا قرار بگیرد زرد خواهد شد ..! زردی ریشه یعنی مرگ ریشه ، بعد از کاشت تا چند روز گیاهتون حالت عادی دارد چون هنوز از مواد غذایی موجود در تنه استفاده می کند اما بعد از چند روز یکدفعه خراب میشه . این فقط دلیلش تعویض خاک هست . و اگر خراب هم نشه اثار بسیار مخربی بر رشد گیاه تا زمان بازسازی ریشه ها میزاره . این برای کاکتوسها هم صدق میکنه اما چون کاکتوسها بسیار محکم تَر هستند اثار منفی رو از خودشون به راحتی نشون نمیدن ، و تاثیرات در دراز مدت نشون داده میشه .
تعویض خاک فقط باید در موارد خیلی خیلی ضروری مثل پوسیدگی ریشه برای هرس ریشه ها و یا موارد خاص اون هم در فصل معین انجام بشه .
مطمئن باشید زرد شدن برگها ، سوختگی برگها ،ریزش برگها ، پوسیدگی ها ، کنه ها ، قارچ ها نه تنها با تعویض خاک از بین نمیرن بلکه کمک شایانی به از بین بردن گیاهتون کردید .

نکته دوم ؛

تمام گیاهان به صورتهای مختلف افت می گیرند که به طور کلی افت ها دو دسته هستند ١/ افت های حشرات مثل کنه و شپشک ها و غیره که با سموم سیستماتیک حشرات از بین میرن و٢/ افت های قارچی که با سموم قارچ کش از بین میرن .
اگر شما در منازلتون همیشه این دو نوع سم رو داشته باشید و به صورت منظم با دز پایین به گیاهانتون برای پیشگیری بزنید محاله که بیمار بشن ، بعضی اعتقاد دارند تا گیاه بیمار نشده نباید از سموم استفاده کرد ، این ادعا کاملا اشتباه و غیر حرفه ای هست ، سموم گیاه رو اذیت می کنند و وقتی گیاه بیمار هست یعنی ضعیفه و موقع ضعف شما بهش سموم مختلف میدید و تعویض خاک و شوک و غیره مطمئنا گیاهتون رو از بین می برید .
وقتی گیاهتون قارچ گرفت یا افت مجبورید چند روز با دز بالا برای از بین بردن آفات سم پاشی کنید و این اصلا برای گیاه مناسب نیست و البته چاره دیگه هم نیست و در واقع بین بد و بدتر بد رو انتخاب کردیم .
اما اگر با دز بسیار کم در زمان سلامت گیاه این دو نوع سم رو به گیاهتون بزنید نه تنهاهیچوقت بیمار نخواهد شد بلکه به دلیل سلامت گیاه اثار سم بر گیاه تاثیر مخربی نخواهد گذاشت .

نکته سوم

هر زمان گیاه جدیدی خریدید زمان ورود به منزل اول با این دو نوع سم سمپاشی کنید بعد به جمع گلدانهای قبلی ببرید که اگر بیمار بود بقیه رو بیمار نکنه .

نکته چهارم

اگر یکی از گیاهاتون بیمار شد برای عدم انتقال بیماری به بقیه گیاهان سریع اون گیاه رو از بقیه جدا کنید و به جای دیگری انتقال بدید .
حتی در مورد بامبوها تا یک عدد زرد شد اون رو از بقیه جدا کنید اگر نه تک تک بقیه هم زرد و خشک خواهند شد .

نکته پنجم

کود کامل کودی هست که برای تمام گیاهان مناسب هست و می تونید همیشه در منزل برای تقویت گیاهانتون داشته باشید .

نکته ششم

در صورت نیاز به تعویض خاک در مواقع خاص و ضروری حتما از دو نوع سم ذکر شده برای ضد عفونی خاک قبل از تعویض استفاده کنید تا الودگی های احتمالی از بین برن .