از بین برنده کنه قرمز از روی گیاهان

 

کنه قرمز:
این موجود در واقع ازخانواده عنکبوت ها نیست بلکه حشره قرمزرنگی هست که به علت تولید تولید تارهای ابریشمی به شکل شبکه های عنکبوتی بر روی گیاه میزبان به این نام خوانده شده است.این حشره آنچنان ریز می باشد که برای دیدن با چشم غیر مسلح نیاز به دقت است به همین دلیل ممکن است در نگاه اول دیده نشود. همانطوری که عنکبوت واقعی هم بر روی کاکتوس شبکه های تارمی تند ممکن است شما برای اولین بار متوجه تارهای ابریشمی بشوید.بهتر است از نزدیک گیاه خود را بررسی نمایید.

اگر تارها به کنه عنکبوتی تعلق داشته باشد قسمت هایی از گیاه مخصوصا مناطقی در راس گیاه که رشد جدید داشته قهوهای و خشک می شود. کنه قرمز به قسمت های جوان و ترد و نازک گیاه علاقه من می باشد. اگر با کنه مقابله نشود در نهایت کنه قرمز همه لایه های بیرونی کاکتوس را خواهد خورد که موجب مرگ کاکتوس می شود.درصورت مقابله و کشتن حشره ، کاکتوس به رشد خود به بالا ادامه خواهد داد و قسمت آسیب دیده هم بدون اینکه ترمیم بشود در پایین بدنه باقی خواهد ماند

اگر شما کاکتوسی خریداری نموده اید که قسمتی از پایین بدنه آن خشک و قهوه ای شده است احتمالا در گذشته از حمله کنه قرمز تارتن جان سالم به در برده است.

درمان

اگر شما به وجود کنه قرمز تارتن درکاکتوستان شک کردید فورا همه گیاهان آلوده را قرنطینه نمایید و از گیاهان سالم دور کنید

تنها راه مقابله با این حشره استفاده از آفت کش مخصوص خود حشره می باشد. برای نابودی این حشره به دفعات متعدد سم پاشی نیاز هست زیرا تخم های حشره توسط آفت کش از بین نمی روند به طور معمول سم پاشی باید هر هفته انجام شود که همین هم به درجه حرارت محیط بستگی دارد و با افزایش دما فاصله دفعات کم می شود چون سرعت تکثیر کنه قرمز تارتن در گرما بیشتر می شود .

از آنجا که پوست کاکتوس که در معرض آفتکش قرار گرفته دچار فتوکسیک می شود برای جلوگیری از اسیب آفت کش ها بر روی پوست کاکتوس بهتراست در دوره ی درمان و چند هفته پس از آن کاکتوس دور از نور خورشید باشد.

از آنجایی که کنه قرمز تارتن متحرک است بهتر است موقع سم پاشی ، اطراف کاکتوس و گیاهان اطراف رانیز سم پاشی نمایید.