نگهداری و پرورش گل ونوس مگس‌خوار

 

[In reply to گل و گیاه ارکیده]
ونوس مگس‌خوار

نام علمی :
Dionaea muscipula
ونوس مگس‌خوار: یک گیاه گوشتخوار است که از راه جلب حشرات کوچک و به دام انداختن آنها تغذیه می‌کند. گیاه گوشتخوار ونوس اغلب در زمین‌هایی می‌روید که دارای منابع کمی از نیتروژن می‌باشند از این رو با شکار حشرات سعی در جبران نیتروژن مورد نیاز خود دارد. . هنگامی که حشره یا عنکبوت بر روی برگ‌ها و موهای ریز روی آن بخزد، در صورتی که در کمتر از بیست ثانیه پس از اولین تحریک مو، تحریک دیگری صورت گیرد، برگ بسته می‌شود و طعمه به دام می‌افتد حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از ۵ تا ۱۵ روز (گاهی ۳۰ روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از ۲ تا ۳ بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند..

گل:
گل‌ها در گیاه ونوس از اواسط بهار تا اواسط تابستان و به رنگ سفید ظاهر می‌گردد.

تکثیر و ازدیاد:
مگس‌گیر ونوس با دو روش تکثیر جنسی و تکثیر نباتی ازدیاد می‌یابد. تکثیر صنعتی مگس‌گیر ونوس از طریق کاشت بذر صورت می‌گیرد.

نیازها : رطوبت و گرما
گیاه ونوس باید همیشه دارای رطوبت باشد : خاک همیشه قهوه ای تیره باشد و هر روز آب مقطر را به خاک و گیاه اسپری کنید .
خاک باید همیشه قهوه ای تیره باشد، زیرا خاک خزه اسفاگنوم یا پیت ماس سفید در شرایط رطوبت بالا رنگ قهوه ای تیره به خود میگیرد; و در شرایط رطوبت پایین که برای گیاه مناسب نمی باشد قهوه ای روشن می شود .
به اشتباه از آب مقطر باطری ماشین استفاده نشود، که بدلیل قلیایی بودن باعث نابود شدن گیاه می شود. آب بدون سدیم کلراید باشد.

نور و دما
بهترین جایگزین برای نورخورشید نورفلورسنت اف پی ال میباشد که از فاصله ۳۰ سانتیمتر به گیاه بتابد.
دمای ایده آل مناسب رشد گیاه ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد. تا ۳۵ درجه برای گیاه قابل تحمل است. این گیاه به هیچ عنوان نیاز به خاک باغچه و یا کود دهی ندارد .

تغذیه: تغذیه گیاه باید زمانی انجام می شود که دهانه های تله به اندازه ۱ سانتیمتر برسد. بهترین غذا برای گیاه شما مگس، پشه و حشرات ریز میباشد. هر دوهفته یکبار میتوان، یک حشره به یکی از تله ها داد. این مقدار برای کل گیاه کافی است .
در دوره رشد، مشاهده میکنید که تعدادی تله ها پس از انجام اعمال حیاتی به مرور سیاه و از بین میروند، این عمل طبیعی است و باید تمامی قسمت های سیاه شده را با قیچی حذف نمود، بطوری که به بقیه ساقه ها که هنوز سرسبز هستن آسیبی وارد نشود .

آبیاری ونوس حشره خوار:
آب باید خالص و بدون املاح باشد. جهت آبیاری بهتر است از آب مقطر ۲ بار تقطیر یا آب باران استفاده شود. البته آب باران شهرهای آلوده مشکل دارد .