نگهداری و پرورش گل ارکیده فالانوپسیس

 

[In reply to گل و گیاه ارکیده]
نام فارسی: ارکیده فالانوپسیس

نام علمی: PHALAENOPSIS ORCHID

خانواده: ORCHIDACEAE

خاستگاه: سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا
دمای مناسب برای ارکیده ۲۴ تا ۲۸ و حتا ۳۰ درجه سانتیگراد هست . دمای نگهداری از ارکیده اگر کم باشه یعنی زیر ۲۲ درجه , گیاه رشدش کم میشه و گل نمیده و دوره گل دادنش خیلی طولانی میشه . در واقع همون دمای داخل اتاق بهترین دمای نگهداری از اونهاست . یا اگر در مناطقی مثل شمال ایران زندگی می کنید , دمای تابستان ها به شرط نگهداری در سایه , خیلی مناسب اونهاست هم هوا رطوبی هست و هم گرم و شرجی .
رطوبت :
گیاه ارکیده یک گیاه رطوبت دوسته و در جنگل های بارانی و گرم رشد میکنه .اما به این معنی نیست که خاکش باید دائمن خیس و مرطوب باشه . بلکه هوا باید مرطوب باشه . گیاه ارکیده ریشه های هوایی داره که از گلدان بیرون زده هستن و این ریشه ها رطوبت هوا رو جذب میکنن و نباید اونها رو زیر خاک کرد چون می پوسن و دچار قارچ میشن گیاه از بین میره برای همین پس از هر دوره آبیاری , باید خوب خشک بشن . به همین دلیله که نباید هیچ وقت ته گلدان ارکیده آب باشه مگر اینکه گیاهتون در جای گرم باشه و نور آفتاب بهش بخوره که در اونصورت این آب هر روز تبخیر میشه و رطوبت برقرار میکنه اما اگر در مناطقی مثل اروپای شمالی هستین , وجود این آب باعث ایجاد قارچ و پوسیدگی ریشه میشه و گیاهتون رو از بین میبره .

بعد از تمام شدن غنچه‌ها در صورتی که ساقه گلدهنده جوانه جدیدی نزده بود ساقه گلدهنده را از پایین بین بند اول و دوم قطع کنید تا ساقه جدید زودتر بوجود بیاد .
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از کوکوچیپس والبته خزه‌ می تونید بستر مناسبی برای ارکیده تهیه کنید .
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
تکثیر:
تکثیر ارکیده سخت و زمانبره و اقتصادی نیست . تکثیر ارکیده توسط یک ماده محرک به نام کیکی ؛ Keiki Paste انجام میشه . با مالیدنش روی ساقه اصلی ارکیده که گل ها روی اون قرار دارن , زمانیکه گل ها ریختن انجام میشه . ساقه گل ارکیده بصورت بند بند هست . یکی از بند های میانی رو انتخاب کرده و سپس پوسته دور بند رو می کنیم و این ماده رو دور اون قسمت می مالیم . به مرور زمان در این قسمت ریشه های باریکی ظاهر میشن و سپس برگها رشد میکنن . زمانیکه گیاه تقریبن بزرگ شد , اونو از ساقه جدا میکنن و در یک گلدان جدا در خاک مخصوص ارکیده میکارن . اینکار زیاد به صرفه نیست چون اولن که زمان خیلی طولانی ای میگیره و بیشتر از ۶ ماه طول میکشه و دوم اینکه خود ماده تکثیر کننده هم قیمتش بالاست و به اندازه قیمت خرید یک ارکیده بزرگ هست . Keiki Paste رو می تونید از eBay خریداری کنید .

ارکیده ها نیازه به خاک ندارن . اونها در طبیعت روی تنه درختان و یا روی صخره ها رشد می کنن . در داخل گلدان هم داخل ظرفی که پر از تکه های چوب هست رشد میکنن . در واقع کپک و باکتری ها و قارچی که روی این تکه های چوب رشد میکنه , موادی هستن که گیاه ارکیده از اونها تغذیه میکنه . بهترین خاک ترکیبی هست از : سه پنجم بارک – یک پنجم پرلایت و یک پنجم خزه خشک ?