نحوه کاشت و نگهداری گیاه رز بالارونده


گل‌های رز بالارونده ، می‌توانند منظره‌ای زیبا در جلوی خانه و یا حیاط خلوت شما ایجاد کنند. اغلب پرورش‌دهنده‌های گل رز به شما خواهند گفت که گل‌های آن‌ها جای خاصی در باغچه دارند. اگرچه انواع مختلفی از گل‌های رز بالارونده وجود دارد، همه آن‌ها به طریقه مشابهی کاشته می‌شوند. شما می‌توانید رزها را در هر زمانی بین بهار تا پاییز بکارید. روش کاشتن گل‌های رز بالارونده را یاد بگیرید تا بتوانید زیبایی و آرامش خاصی به باغچه خود ببخشید.
دستکاری کردن رزها برای ایجاد منظره ای شگفت انگیزتر آسان است، اگر این قانون های ساده را رعایت کنید.
با کمی مراقبت و توجه بیشتر، می توانید رزهای خود را تشویق کنید که در تمام تابستان گل بدهند. از آنها مراقبت کنید، آنها را تغذیه کنید و گل های پلاسیده را جدا کنید و مراقب نشانه های آفت و بیماری باشید. ۵ نکته زیر تضمین می کنند که رزهای شما به وضعیت شگفت انگیزی می رسند.
چیدن گل های پلاسیده
بطور منظم گل های پلاسیده را بچینید. در غیر این صورت گیاه بیشتر دانه تولید می کند و گل های بیشتری نمی دهد. ساقه های سالم فقط باید قسمت گل آنها چیده شود، ولی ساقه های باریک و ضعیف باید از پایین تر قطع شوند تا رشدشان بهتر شود. ساقه ها را از جایی که قطرشان به اندازه مداد بود هرس کنید، حتی اگر مجبور شدید کل جوانه را بچینید این کار را بکنید.

همیشه بالاتر از برگ های سالم و کامل را ببرید. این قسمت ها جاهایی هستند که هورمون ها متراکم شده اند، بنابراین گیاه می تواند از این قسمت سریعتر جوانه و گل بدهد.
تغذیه و افزودن لاشبرگ

در بهار و پائیز با کمپوست یا کود پوسیده برای رزها لاشبرگ تهیه کنید. در تابستان آنها را با پتاس و منیزیم تغذیه کنید تا گل های بهتری بدهند. با آبیاری منظم و گرفتن آب شیلنگ یا آبپاش به سوی قاعده گیاه، از تشکیل شدن سفیدک بر روی شاخ و برگ گیاه جلوگیری کنید.
تهیه تکیه گاه

رزهای بوته ای قدیمی را با قرار دادن تیرک هایی به دور گیاه و بستن ساقه ها به تیرک ها، حمایت کنید. رزهای رونده و فشرده را با بستن آنها به تیرک های آلاچیق، ستون های عمودی یا ستون های هرمی، حمایت کنید. رزهای معمولی هم به تکیه گاه نیاز دارند. ساقه اصلی آنها را با قرار دادن تیرک در کنارشان و بستن آنها به تیرک محکم کنید.
کنترل و مهار بیماری

گونه های مقاوم به بیماری رزها را انتخاب کنید تا از بیماری هایی همچون خال سیاه، سفیدک و پوسیدگی در تابستان های گرم و مرطوب پیشگیری شود، حتی گونه های مقاوم به بیماری هم ممکن است بیمار شوند. برگ های افتاده رز ها را جمع کنید و از گیاه دور کنید تا ریسک عفونت مجدد کاهش یابد و در صورت لزوم از قارچ کش استفاده کنید.
رز درست را انتخاب کنید.

قبل از آنکه مسحور عکس زیبایی از یک رز شوید، فکر کنید که کدام رز برای باغچه شما مناسب است. گونه های قدیمی به ندرت در کل تابستان گل می دهند، در حالیکه گونه های جدید در کل تابستان گل دارند.
دستورالعمل‌ها
برای گل‌های رز بالارونده خود، منطقه‌ای آفتابی را انتخاب کنید. رزها در دوره رشد خود، به حداقل ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب در طول روز نیاز دارند.

شبکه‌ای که می‌خواهید گل‌های رز خود را به آن ببندید و یا به آن ببافید را انتخاب کنید. برخی از پایه‌های متداول شامل توری‌ها، حصارها، داربست، و یا محورهای استفاده شده در تاکستان می‌باشند. شبکه‌ای که می‌خواهید گل بر روی آن رشد کند را قبل از کاشتن گل نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که محکم باشد.

از بیل استفاده کرده و حفره‌ای بزرگ که حدود ۵۰ سانتی‌متر از پایه شما فاصله دارد حفر کنید.

نمک منیزیم را به طور مساوی در پایین چاله پخش کنید. نمک منیزیم تولید سبزینه را افزایش داده و جذب نیتروژن را بیشتر می‌کند.

رز بالارونده خود را در گودال قرار دهید. مجدداً گودال را از خاک پر کنید. آن را به طور کامل آب دهید.

نکته‌ها و هشدارها
هر هفته، یک قاشق غذاخوری نمک منیزیم به پای گل رز خود ریخته و سپس به طور کامل آن را آبیاری کنید. نمک منیزیم باعث افزایش رشد گیاه می‌شود.

ممکن است یک یا دو فصل طول بکشد تا شما بتوانید گل رز را به پایه ببندید.

کاری کنید که پایه حمایت کننده از گل رز، به طور محکمی به زمین وصل شده باشد