نحوه کاشت و نگهداری گیاه نخل پالم بادبزنی

پالم بادبزنی:
از خانواده نخلها دو رقم واشینگتونیا و لاتانیا به نخلهای بادبزنی مشهورند. نخل (پالم) بادبزنی از خانواده‌نخلهاست تیره Aracaceae که برگهای پنجه‌آی و بزرگ دارد. برگچه‌ها در بخش تحتانی متصل به یکدیگرند. برگها غالبا رشد عمودی دارند و رشته‌های تار مانند و سفیدی به صورت کرک در اطراف برگ نمایان میشوند.

این نخل نسبت به سایر نخیلات گرمسیری به سرما مقاومت بیشتری دارد و در مناطقی که سرمای ملایمی دارند (نواحی دریای کاسپین، گیلان و مازندران) در فضای باز کشت میشوند و تنها در چندین دهه گذشته زمستان سخت سال ۸۶ تعدادی از آن را صدمه زد.

این نوع درخت نخل بومی غرب سونورا و باخا در جنوب کالیفرنیا و شمال غربی مکزیک است. ارتفاع آن به ۲۵ متر (۸۲ فوت) و به ندرت تا ۳۰ متر (۹۸ فوت) می رسد . طول برگ آن تا ۱ متر (۳٫۳ فوت) و گسترد و پهنای آن نیز تا ۱ متر میرسد.

طول گل آذین آن تا ۳ متر (۹٫۸ فوت) و دارای تعداد زیادی گل های کوچک کم رنگ نارنجی صورتی است. میوه آن کروی و به رنگ آبی، سیاه و سفید است و ۶-۸ میلی متر (۰٫۲۴-۰٫۳۱) قطر دارد و در بعضی مناطق دارای ارزش خوراکی است

این نخل را میتوان به راحتی در فضای داخل و گلخانه‌های نیمه‌گرم نگهداری کرد
خاک مطلوب این گیاه مخلوط یک قسمت خاک برگ + یک قسمت تورب (یکی از انواع پیت) است

به طور مرتب و نه چندان زیاد نیاز به آبیاری دارند. بسته به دمای محیط نباید اجازه داد گلدان خیلی خشک شود.

اغلب نخلها را به این دلیل که ریشه‌های آنها در محل طوقه متمرکز است میتوان به مدت طولانی در گلدانها نگهداری کرد.

بهتر است گلدانها را در فصول گرم به محیط باز انتقال داده و در سایه-آفتاب درختان بزرگ قرار داد تا برگهای قوی و جدید تولید کنند و مقاومت بیشتری کسب کنند.

اغلب مواقع این گیاه پاجوش تولید میکند که راحت ترین روش تکثیر جدا کردن پاجوشهاست.

 

درختی است زینتی از خانواده خرما، یا (پالماسه) PALMACEA، به دلیل برگ های بادبزنی شکلی که دارد به نخل بادبزنی شهرت یافته، این درخت در شهرهای شمال کشور فراوان است. در مناطق گرمسیر مانند سیستان و بلوچستان به طور طبیعی به صورت وحشی و خودرو در میان رودخانه ها سبز می شود.
واشنگتونیا در شرایط مساعد و مرطوب اگر از آب کافی برخوردار شود (مانند مناطق شمالی) بیش از پانزده متر رشد می کند.
نگهداری این گیاه زیبا در تهران و مناطقی که زمستان های سرد دارند قدری مشکل است زیرا سرمای بیش از منهای ده درجه سانتی گراد این درخت را به کام مرگ می کشاند.
در چنین نقاطی باید درخت را در کنار دیوار یا پناهگاه کاشت تا از سرمای زمستان محفوظ بماند ضمنا همه ساله باید نهال های جوان در زمستان به وسیله گونی پوشانده شود.
درختی است زینتی از خانواده خرما، یا (پالماسه) PALMACEA، به دلیل برگ های بادبزنی شکلی که دارد به نخل بادبزنی شهرت یافته، این درخت در شهرهای شمال کشور فراوان است. در مناطق گرمسیر مانند سیستان و بلوچستان به طور طبیعی به صورت وحشی و خودرو در میان رودخانه ها سبز می شود.
فقط عمر طولانی این درخت نیست که توجه را جلب می کند، بلکه خواص آن در درمان آکنه و ریزش مو بی نظیر است
۱٫ مشخصات:
این گیاه، نخل کوچکی است که معمولاً ارتفاع آن به ۲ تا ۴ متر می‌رسد و تنهٔ آن نامنظم می‌باشد. این درخت به صورت انبوه یا درمیان منطقه‌ای پر درخت و در سواحل شنی می‌روید؛ نخل بادبزنی رشد بسیار کندی داشته، دارای برگ‌های درازی است و به ویژه در فلوریدا پرورش می‌یابد. و احتمالاً ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال عمر می‌کند.
۲٫ روش استفاده:
عصارهٔ نخل بادبزنی از میوهٔ آن گرفته می‌شود. میوه‌های این گیاه سرشار از اسید‌های چرب و فیتوسترول هستند. این میوه از درخت چیده شده، نیمه‌خشک می‌شود و بعد با یک حلال مثل هگزان یا اتانول تجزیه می‌گردد.
زمینه مصرفی گیاه:
• عفونت مجاری ادراری
• پریاختگی غده پروستات
• جریان ادراری
• کچلی مردانه
• ریزش مو
• درمان آکنه
کاشت نهال
در فصول خنک مانند پاییز و زمستان می توانیم نهال واشنگتونیا را از گلدان به زمین اصلی منتقل کنیم.
خاک
خاک باید حاصلخیز باشد، با استفاده از کودهای آلی و کودهای شیمیایی زمین را تقویت کنید. استفاده از کودهای دارای پتاسیم موجب افزایش مقاومت این گیاه در مقابل سرمای زمستان می گردد، ضمنا از عطش زیاد در تابستان جلوگیری می کند. مخلوطی از دو قسمت خاک باغچه یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاکبرگ یا تورب بستر ایده آلی است.
آبیاری
در تابستان و بهار به آب زیادی احتیاج دارد. در فصول گرم هر هفته دو بار به آن آب بدهید. از پاشیدن آب روی برگ ها و خیس نمودن تنه درخت خودداری کنید.
هرس برگ
همه ساله در اولین روزهای بهار برگ های پیر و سرمازده را هرس کنید.
هرس برگ ها باید از پایین ترین ناحیه دمبرگ انجام شود.
محافظت از سرما
پوشش درخت در زمستان به منظور حفظ جوانه انتهایی درخت که در قسمت میانی برگ ها قرار دارد ضروری است. نوع پوشش اهمیت زیادی دارد. پوشش پلاستیکی موجب تراکم رطوبت و پوسیدگی جوانه انتهایی می شود به همین دلیل بهتر است به جای نایلون از گونی یا برگ های خشک استفاده شود. اگر از پوشش نایلونی استفاده می کنید حتما آن را سوراخ کنید تا هوا به اندازه کافی وارد شود.