درمان علل ایجاد بیماری اکتیوز (استاد ضیایی)

۱٫گاه این بیماری جنبه ی ژنتیکی دارد.
۲٫گاهی بیماری مزمن کبدی در فرد وجود دارد که علت آن می شود.
۳٫گاهی کسی هیپرپاراتیروئیدی دارد یعنی غده ی تیروئید او مشکل دارد.
۴٫گاه کسی غده ی تیروئیدش کم کار است.
۵٫گاه کسی هیپرتیروئیدی دارد.
۶٫گاه علت آن دیابت نوع یک و یا دو است.
۷٫گاه بعضی دچار بیماری ایدز فعال دارند.
۸٫گاه بعضی معتاد تزریقی هستند و از آمپول های مشترک استفاده می کنند و چند بیماری می گیرند که یکی از آنها بیماری اکتیوز پوستی است.
۹٫گاه فرد داروهایی شیمیایی که موجب بیماری های اکتیوز ژنتیکی و اکتسابی می شود مصرف می کند. داروهایی مانند سایمیتیدین که شایع ترین دارو در شیوع این بیماری است. همچنین دارو کلوفازیمین که در دوز بالای صد میلیگرمی اگر مصرف شود که در درمان جذام مصرف می شود ممکن است به این بیماری بینجامد. همچنین است داروهای کاهش دهنده ی کلسترول بد مانند تیرپارانول، نیکوتنیک اسید، تری هیدروکسین، دومتیل گلوتاریل، کوآنزیم آ، ردوکتاز. این داروها در فرد یا در نسل او موجب بیماری اکتیوز می شود.
درمان بیماری اکتیوز ژنیتیکی که در آن شخص مانند مار پوست می اندازد و پوستی به رنگ سفید یا خاکستری و یا قهوه ای است که به قطر یک میلی متر تا یک سانتی متر پوست می اندازد. این بیماری را با داروی هومیوفاتی بهتر یا درمان می کنیم.
بیماری اکتیوز اکتسابی را که موجب می شود پوست ورقه ورقه و فلس دار مانند پوست مار شود را می توان به این گونه درمان کرد که اثر وضعی بعضی از داروی های شیمیایی و بعضی بیماری ها مانند اتوایمن متابولیک، یا آندوکریم را در فرد درمان و یا پیشگیری کرد.
بعضی از دکتر خانم ها مانند دکتر عصمت شبان یا دکتر نادر که از دکتر عصمت شبان نقل قول می کند می گویند درمان اکتیوز با درمان لوپوس رفع می شود. (لوپوس مشکل غدد داخلی در خانم ها است.)
داروهای مشتقات ویتامین آ در بعضی از بیماران در درمان بیماری فوق کمک کننده است.
هویج زرد نیز فوائد بسیاری دارد که از جمله آن، این است که حاوی مقدار زیادی از ویتامین آ است، هر میوه و سبزی که زردرنگ باشد، حاوی ویتامین آ زیادی است. چون در آن پایه ی ویتامین آ است که با اسیدکلوریک معده ویتامین آ تولید می کند.
داروی موضعی ترکیبی حاوی تراکولیتک یا داروی لایه بردار نیز مفید است.
همچنین گفته شده است که مرطوب کردن پوست، برداشتن پوسته ها و استفاده کردن از نرم کننده های شیمیایی، اسید معده، اوره ی خون، پروپیلن، گلیگل، اسید رتینوتیک می تواند لایه های پوست را کم کرد.
بعضی دکترها مانند دکتر نصر الله صولت نیا می گویند که داروی آلوئه ورا، صبر زرد در روی پوست تأثیر دارد و در درمان بیماری اکتیوز مفید است.
دکتر خلیل فارسی نژاد می فرماید: با ازدیاد سن، درمان خود به خودی بیماری اکتیوز حاصل می شود.