رفع رذائل اخلاقی

 

ِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ الْمَلَائِکَهُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّهِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ(فصلت/۳۰)
به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است!

آیه بالا دستور العمل همه سالکان الی الله است. باید با زبان و دل و جان الله گفت و بر آن استقامت ورزید. قالوا ربنا الله یعنی الله گفتن زبانی و دلی. الله دیدن. الله خواستن. الله شنیدن.

همانطور که میدانید العلم امام العمل. علم امام و پیشرو عمل است. یعنی اگر شخصی اعمالش رحمانی است ناشی از علم الهی وی است و اگر کسی اعمال شیطانی دارد ناشی از جهل او میباشد.

شیطان چون جهل داشت شیطان شد و آدم چون علم داشت ادم شد. پس برای اینکه اعمالمان الهی شود و برای اینکه در خودسازی و تزکیه نفس و دور شدن از اخلاقیات پست موفق باشیم میباید به تحصیل علم مبادرت ورزیم.

علم سطحی چندان به کار نمی آید. علم میباید در جان رسوخ کند.

علم نبود غیر علم عاشقی
مابقی تلبیس ابلیس شقی

مدتی درس خواندن و گوش دادن و سپس کمرنگ کردن فایده چندانی ندارد. میبایست تداوم و استمرار داشته باشد. برنامه ریزی منظم داشته باشید. هر روز ساعتی را اولا به تحصیل علم و دقایقی را ثانیا به تفکر و زمانی را ثالثا به مباحثه بپردازید.

تحصیل و مباحثه و تفکر سه بال پرواز به قله علم است. با این سه اصل اساسی علم در تار و پود جانتان رسوخ میکند و انقدر قوی میشود که شما را از اعمال زشت و اخلاق بد باز دارد ان شاء الله.

علاوه بر مسائل فوق در سه اصل دیگر نیز میباید همت کنید:

مشارطه-مراقبه-محاسبه

در ابتدای روز با خود شرط کنید که خلاف رضای خدا عمل نکنید. در طول روز با تمام توان بر عهد خود سعی کنید بایستید. و در اخر شب از خود حساب بکشید. این کار بسیار سختی است و میدانم نفس از انجامش سر باز میزند اما میباید رامش کنید.

با این شش اصل به هدفتان خواهید رسید ان شاء لله.

نکته: مطالبی که تحت عنوان پرسش و پاسخ درج می شود توسط مدیر کانال با بهره گیری از فرمایشات بزرگان تنظیم می شود و نگارش حضرت علامه نیست.