درمان افسردگی (استاد ضیایی)

 

عوامل‌ایجادافسردگی: ۱ـ عامل‌ژنتیکی، ۲ـ عامل یادگیری‌غلط، ۳ـ عوامل‌اجتماعی (مهمترین علل بروز‌افسردگی، تشدیدافسردگی‌و کاهش‌افسردگی است)

علائم افسردگی: ۱ـ فرد افسرده دچار حالت‌های هیجانی و عاطفی منفی است، با دیگران نمی‌جوشد و برون گرایی‌اش کم است و در خود فرو می‌رود، ۲ـ فرد افسرده به خودش، به دنیا، و به آیندۀ خود و آیندۀ دنیا، احساس منفی دارد و ممکن است در افسردگی شدید، دست به خود‌کشی بزند و یا دیگران را بکُشد، ۳ـ فرد افسرده دچار فَلَجی در تصمیم گیری می‌شود و نمی‌تواند تصمیم بجا و به موقع بگیرد، ۴ـ فرد افسرده از فعّالیّتِ اجتماعی عقب می‌اُفتد و اگر خود را درمان نکند عقب ماندۀ واپَس گِرا، باقی می‌ماند، ۵ـ فرد افسرده دربارۀ دیگران احساسات منفی دارد. (فرد افسرده، حدّ اقلّ دو هفته نشانه‌های افسردگی را دارد).

افسردگی سه نوع است: أ. افسردگی عادی ( سرماخوردگی روانی )/ ب. أفسردگی درون زا (مالیخولیا) / ج. أفسرده خوئی

درمان انواع افسردگی:

أ. ۱ـ نماز صبح خوانده و صبح ناشتا یک استکان دمکردۀ گل راعی (منع مصرف در حاملگی و شیردهی) مخلوط با عسل آویشن بنوشید.

۲ـ نماز ظهر و عصر بخوانید، سپس یک استکان دمکردۀ چای کوهی (منع مصرف در حاملگی و شیردهی) مخلوط با عسل آویشن بنوشید.

۳ـ به همراه غذا: فلفل قرمز و زردچوبه (از هر کدام یک گرم) مصرف کنید؛ زیرا باعث افزایش تولید اندروفین شده، در نتیجه کاهش افسردگی را بدنبال دارد (بشرطی‌که سل ریوی و حسّاسیت پوستی نداشته باشید).

۴ـ زعفران طبیعی به عنوان چاشنی به غذا اضافه کنید، ضدّ افسردگی است و آرام بخش میباشد (منع مصرف در حاملگی)

ب. ۱ـ انیسون (بادیانِ خُتایی ـ بادیان سبز ـ رازیانۀ رومی ـ زیرۀ شیرین ـ حَبُّ الحُلوَه ـ بادیان هندی)، دانۀ آن‌را نرم بکوبید و با گُلقند مخلوط نموده و بخورید، ضعف قوای دِماغی را برطرف می‌سازد و برای درمان مالیخولیا مؤثّر است.

۲ـ هر روز نصف قاشق چای‌خوری نارمشک مخلوط با عسل گردد و میل شود، ۳٫ کاهو (بدون سُس) به همراه ناهار و شام

ج. سیب قرمز معطّر لبنانی، سیب گلاب خراسان، سیب زرد، میوۀ بِه، مربّای بِه، گلابی، انگور سیاه.

توجّه: باید دانست ۸۰ % مغز انسان، چربی است که ۱۰ % آن‌را اُمِگا ۳ (اسید چرب ضروری) تشکیل می‌دهد.

در افسردگی حادّ، مغز انسان از حیث حجم و وزن کوچکتر است.

فعّالیّت کمتر شخصی، فعّالیّت کمتر اجتماعی، خشونت بی‌جا، خودکُشی و حتّی قتل از کمبود اُمِگا ۳ در بدن (مخصوصاً مغز) است.

بعضی از اقسام اُمگا ۳ در خوراکی‌ها موجود است: ۱ـ سبزی خوردن (یک مُشت به همراه غذا)، ۲ـ تخمۀ خام کدو (یک قاشق غذاخوری)، ۳ـ مغز گردویِ تازۀ سالم (شبها به همراه پنیر)، ۴ـ روغن زیتون طبیعی خوراکی فشار اوّل پِرِسِیِ سرد (یک قاشق غذاخوری به همراه غذا)، ۵ـ خزۀ دریائی، در سفرهای زمینی، دریائی، هوائی و فضائی (یک قاشق مربّاخوری)، ۶ـ یک الی سه خوشه انگور با هستۀ آن بجود و بخورد (مردان جوان هستۀ انگور را نخورند؛ زیرا باعث کاهش اسپرم و ناباروری می‌شود)، ۷ـ مصرف یک قاشق غذاخوری سویا (لوبیا روغنی) به شرطی‌که سویا را در دمای ۵۰ درجه به بالای آب، به مدّت ۲۰ دقیقه بجوشانید و پس از آبکشی استفاده کنید؛ زیرا دو سَمّ موجود در آن از بین رود، ۸ـ مصرف ماهی سفید یا قزل‌آلا (کشور ژاپن بالاترین مصرف ماهی را در جهان دارد یعنی به إزاء هر ژاپنی، ۵۰ کیلو در سال، در نتیجه ژاپنی ها ۵۰ برابر میزان ابتلایشان به بیماری افسردگی کمتر است، ولی هر فرد آلمانی ۵۰ برابر میزان ابتلایش به بیماری افسردگی بیشتر است که یکی از علل آن، اینستکه هر آلمانی میزان مصرف گوش ماهی او در سال کمتر از ۱۰ کیلو است).

باید دانست اُمگا ۶ برای فعّالیّت‌های ذهنی مفید است، گرچه میزان نیاز بدن به اُمگا ۶ کمتر از اُمگا ۳ است، برای تأمین هر دو نوع، ۱ـ روغن زیتون طبیعی خوراکی به همراه ناهار و شام خورده یا ۱۴ عدد زیتون خوارکی طبیعی سفت شفّاف بخورید.

۲ـ در هر نُه روز (یعنی هر سه روز، یکی از این پروتئین‌های حیوانی را بخورید): الف. ذراع گوسفند (سَردست)، ب. ران مرغ بدون پوست (مخصوصاً بوقلمون بدون پوست) برای زنان و دختران، و ران خروس بدون پوست و بلدرچین برای مردان و پسران، ج. دوعدد متوسّط ماهی (سفید، قزل‌آلا) بدون پوست، که بعد از آن عسل طبیعی یا خُرما بخورید.